Co to jest i jak działa e-recepta?

To recepta, którą lekarz wystawia w systemie elektronicznym. Z pomocą MeMedic, możesz ją otrzymać przez:

  • SMS na telefon,
  • e-mail z załączonym plikiem PDF.

Koniec z pismem lekarzy nie do odczytania i błędami na receptach, przez które musisz wracać z apteki do lekarza. E-receptę łatwo odbierzesz i wykupisz. Od 1 stycznia 2020 każda apteka w Polsce zobowiązana jest do obsługi systemu e-recepty.

Jak to działa?

E-recepty to szybki i wygodny sposób na uzyskanie potrzebnych leków.

Krok 1

1

Wypełnij formularz medyczny

Wybierz leki, których potrzebujesz lub pozwól lekarzowi zdecydować jaka metoda leczenia będzie odpowiednia.

Krok 2

2

Opłać zamówienie

Lekarz oceni Twój stan zdrowia i skontaktuje się z Tobą. Jeśli nie ma przeciwwskazań, wystawi e-receptę z zaleceniami.

Krok 3

3

Wyślemy kod e-recepty

Kod niezbędny do zrealizowania e-recepty otrzymasz SMS-em nawet w 5 minut.

Konsultacja z możliwością e-recepty online w kilka minut

Czy brak konieczności wizyty w przychodni i oszczędność czasu, który z reguły przeznaczasz na dojazd i kolejki to nie wystarczające powody do skorzystania z e-recepty? Nasza platforma sprawi, że zaledwie w kilka minut od uzyskania informacji na temat towarzyszących Ci dolegliwości lekarz skontaktuje się, oceni stan zdrowia i będziesz mógł wykupić w aptece przepisane leki. Na Twoim telefonie, koncie IKP lub skrzynce mailowej znajdziesz kod do e-recepty.

E-recepta w kilka minut. Jak ją otrzymać?

Aby uzyskać e-receptę należy wypełnić ankietę medyczną, w której szczegółowo opiszesz swój stan zdrowia. Należy wskazać tam również nazwy leków, o których e-receptę wnioskujesz oraz ilość potrzebnych opakowań. Warto poinformować także o przyjmowanych przewlekle lekach i o odbytych w ostatnim czasie wizytach lekarskich. Twój kwestionariusz przyśpieszy pracę lekarza, który po skontaktowaniu się z Tobą i ocenieniu stanu zdrowia wystawi odpowiednią receptę i w czasie wynoszącym średnio 5-10 minut otrzymasz wiadomość SMS z kodem do realizacji e-recepty w aptece. W godzinach nocnych (od 23 do 7) czas ten może ulec wydłużeniu ze względu na godziny pracy lekarza. Więcej na temat elektronicznych recept znajdziesz na naszym blogu.

E-recepta – jak ją zrealizować?

Od 2020 roku apteki mają obowiązek realizacji e-recept. W każdej aptece podając swój PESEL i kod dostępu e-recepty będziesz mógł wykupić przepisane leki. Nie ma znaczenia czy będzie to recepta wystawiona prywatnie, czy przez lekarza na NFZ.

  • Jeśli posiadasz Internetowe Konto Pacjenta, wówczas uzyskasz dostęp do kodu QR recepty. W IKP otrzymasz również dostęp do konta Twojego dziecka, gdzie każda e-recepta będzie dla Ciebie widoczna.
  • Kod e-recepty możesz otrzymać także SMS-em. By zrealizować ją w aptece i wykupić przepisane leki należy podać farmaceucie informacje takie jak: Twój numer PESEL i kod dostępu z otrzymanej wiadomości.
  • E-receptę otrzymasz także na adres e-mail. Podobnie jak w przypadku wiadomości SMS, otrzymany kod wraz z numerem PESEL należy podać w aptece. Taka forma elektronicznej recepty daje także możliwość przekazania odpowiednich danych pacjenta za pomocą przypisanego do niej kodu QR lub kodu kreskowego.

Dlaczego warto skorzystać z usługi wystawienia e-recepty online?

E-recepta online jest bardzo wygodną opcją głównie ze względu na ograniczoną ilość wolnego czasu. Realizacja e-recepty online jest szybka i zdecydowanie tańsza niż korzystanie ze stacjonarnych konsultacji.

E-recepta online na leki stosowane przewlekle

Pacjenci chorujący przewlekle mogą skorzystać z usługi wystawienia e-recepty online. Cały proces jej uzyskania jest analogiczny jak w przypadku innych recept. Aby lekarz wystawił e-receptę należy uzupełnić w ankiecie medycznej dane pacjenta i opisać swój stan zdrowia. W przypadku wątpliwości lekarz może poprosić pacjenta o uzupełnienie dokumentacji medycznej potwierdzającej istnienie danej choroby i określającej przepisane dawki leków.

Sposób realizacji e-recepty – krok po kroku

E-recepta może być zrealizowana w aptece już w kilka chwil po konsultacji i otrzymaniu jej kodu w IKP, SMS-ie lub e-mailem. Należy pamiętać, by pilnować odpowiedniej ilości dni przeznaczonych na wykupienie leków. Istotne jest też to, by pilnować miejsca, w którym wykupiło się pierwszy lek z kilku opakowań. W takiej sytuacji pozostałe należy odebrać w tej samej aptece, w której zakupione zostało pierwsze. W przypadku różnych leków, które lekarz wystawił na tej samej recepcie – zakupu można dokonać w różnych miejscach.

FAQ

Najcześciej zadawane pytania

Jeżeli lekarz po przeprowadzeniu analizy wypełnionego przez pacjenta formularza oraz zdalnym badaniu nie znajdzie jednoznacznych przyczyn do wypisania pacjentowi określonego leku, albo jeżeli istnieją medyczne wątpliwości co do bezpieczeństwa zastosowania określonego leku dla pacjenta, recepta elektroniczna nie zostanie wystawiona. W przypadku stwierdzenia przez lekarza przeciwwskazań do przyjęcia leku pacjenta, nieprawidłowego wypełnienia formularza lub podejrzenia przeciwwskazań do stosowania leku, lekarz ma prawo odmówić wystawienia recepty elektronicznej. W sporadycznych sytuacjach lekarz ma prawo poprosić pacjenta o przesłanie dotychczasowej dokumentacji medycznej potwierdzającej stan pacjenta lub stosowanie wskazanych przez niego leków.

Do lekarza należy również decyzja, ile opakowań leków obejmuje e-recepta przygotowana w wyniku konsultacji. Nie można otrzymać recepty online na narkotyki, leki psychoaktywne i benzodiazepiny, na marihuana oraz wyroby medyczne pochodne konopi. Opłata dokonywana przez pacjenta dotyczy konsultacji on-line, która może prowadzić do wystawienia e-recepty.

Aby skorzystać z elektronicznych konsultacji lekarskich nie trzeba zakładać konta na naszej platformie. Wystarczy wypełnić formularz i opłacić e-konsultację. Jeżeli masz dodatkowe pytania skontaktuj się nami poprzez dedykowany formularz.

W przeważających przypadkach nie trzeba podawać informacji medycznych w formie dokumentacji. W większości przypadków kompletna karta informacyjna, jaką wypełnia pacjent w czasie konsultacji oraz zdalne badanie (zdalna konsultacja lekarska) daje lekarzowi obraz historii choroby stanu zdrowia pacjenta, a także informacje o potencjalnych wskazaniach i przeciwwskazaniach do przyjmowania konkretnego leku.

Podczas badania telefonicznego lekarz dowiaduje się wszystkich dodatkowych niezbędnych informacji. Jednak wybiórczo, w szczególnych, złożonych przypadkach lekarz może poprosić pacjenta o przesłanie dokumentów medycznych potwierdzających stan jego zdrowia. Jeśli takie dokumenty istnieją, warto mieć je pod ręką i przesłać do naszego lekarza w czasie e-konsultacji.

W prawie 95% przypadków kod PIN składający się z czterech cyfr do elektronicznej recepty jest wysyłany do pacjenta w postaci wiadomości SMS w ciągu nawet 5 minut od wysłania wypełnionego formularza medycznego i konsultacji z lekarzem. W niektórych przypadkach czas ten może się nieco wydłużyć, co może być powiązane ze wzrostem liczby zgłoszeń oczekujących na konsultację z lekarzem.

Lekarz może wystawić receptę online po zebraniu odpowiednich danych i badaniu za pośrednictwem systemów telekomunikacji (konsultacji telefonicznej). Do wystawienia e-recepty wymagane jest podanie danych osobowych Pacjenta, takich jak imię i nazwisko, adres, pełen numer PESEL i numer telefonu oraz adres e-mail, na który wysyłana jest uzyskana e-recepta. Pacjent musi również wypełnić specjalnie przygotowany formularz informacyjny w oparciu o który lekarz poznaje historię leczenia i choroby pacjenta i może ocenić stan Pacjenta, określić wskazania i przeciwwskazania do wystawienia właściwej recepty na określony lek.