Jak działa E-recepta i co trzeba zrobić, aby ją dostać?

E-recepta podczas teleporady. Memedic.pl

E-recepta jest sposobem przepisywania leków refundowanych przez uprawnionych do tego lekarzy. Podobnie jak e-zwolnienie, e-recepta jest dokumentem w pełni cyfrowym, wystawianym w elektronicznym systemie. Z racji tego iż podczas wystawiania elektronicznych recept nie ma potrzeby drukować zbędnych kartek papieru, cały proces generowania i realizowania e-recepty może odbyć się w stu procentach zdalnie. Jak działa e-recepta i co Ty jako pacjent musisz zrobić aby ją otrzymać dowiesz się czytając dalszą część artykułu.

Początki e-recepty

E-recepta obowiązuje w Polsce od początku roku 2020. Wszyscy pamiętamy czasy groźnego wirusa, kiedy to głównymi zaleceniami było ograniczanie kontaktów międzyludzkich. Służba zdrowia musiała jednak funkcjonować nadal, a pacjenci musieli mieć zapewniony dostęp do konsultacji medycznej oraz do leków. W odpowiedzi na kryzys przyszła nowoczesna telemedycyna i systemy informatyczne jakie ją tworzyły. Pozwalały one na przeprowadzenie z pacjentem konsultacji medycznych na odległość, a następnie na wystawienie elektronicznej recepty. Każdy pacjent mógł następnie zrealizować taką e-receptę w dowolnej aptece. Rozwiązanie to kazało się skuteczne zarówno w walce z rozprzestrzenianiem się choroby jak również wykazało skuteczność w odciążeniu służby zdrowia.

Od tamtego czasu e-recepta jest metodą przepisywania leków stosowaną zarówno przez lekarzy podczas wizyty w gabinecie, ale też można ją zdobyć poprzez odbycie konsultacji medycznej online.

Jak otrzymać e-receptę?

Pierwszym i najbardziej popularnym sposobem jest odwiedzenie lekarza w Twojej przychodni. Lekarz po przeprowadzonym badaniu wystawi dla Ciebie elektroniczną receptę oraz przekaże Ci kod PIN do tej recepty. Twoim zadaniem jest udać się do apteki, aby tą receptę zrealizować.

Drugim sposobem, który jest coraz bardziej popularny jest teleporada medyczna. Jest to usługa oferowana poprzez nowoczesne portale medyczne. Portale te swoją ofertą przyczyniają się do skrócenia czasu zdobycia dokumentu cyfrowego jakim jest e-recepta. Aby zdobyć e-receptę poprzez taki portal należy w pierwszej kolejności wypełnić formularz medyczny. Następnie lekarz podczas konsultacji wygeneruje dla nas receptę w systemie, a na nasze dane kontaktowe (skrzynka e-mail oraz SMS) otrzymamy kod PIN. Z kodem PIN powinieneś udać się do apteki i tak jak w pierwszym przypadku zrealizować zakup leków.

E-recepta w memedic.pl. Jak zdobyć e-receptę na naszej stronie?

Oferta portalu memedic.pl pozwala pacjentom na wybranie odpowiedniej konsultacji medycznej z możliwością otrzymania e-recepty lub L4 online. Jeżeli nie wiesz jeszcze jak zamówić taką konsultację postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

 1. Wejdź na stronę memedic.pl
 2. W menu wybierz zakładkę e-recepta, a z listy rozwijanych usług wybierz jaką receptę chciałbyś otrzymać. Możesz zamówić konsultację w celu zdobycia tabletki dzień po, lub tabletek antykoncepcyjnych
 3. Wybierz, czy chcesz założyć konto w naszym serwisie. Założenie konta pozwoli zachować twoje dane w systemie i przyśpieszyć kolejne realizacje. Jeżeli nie chcesz zakładać konta, możesz dokonać zakupu usługi jako gość
 4. Wypełnij dokładnie formularz medyczny. Upewnij się, że wprowadzone przez Ciebie dane są poprawne
 5. Poczekaj na połącznie od lekarza. Kiedy lekarz zadzwoni odbierz połączenie, aby możliwe było przeprowadzenie teleporady
 6. Na końcu spotkania lekarz wygeneruje dla Ciebie receptę.
 7. Na twój adres email lub numer telefonu otrzymasz wiadomość z kodem PIN do twojej e-recepty

Jak zrealizować elektroniczną receptę z portalu memedic.pl w aptece?

Aby zrealizować receptę postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

 1. Udaj się do najbliższej apteki
 2. Powiedz farmaceucie, że chcesz zrealizować receptę
 3. Podaj swój numer PESEL oraz kod PIN jaki otrzymałeś na koniec teleporady
 4. Farmaceuta wyda Ci leki, które przepisał lekarz
 5. Opłać zamówienie i ciesz się błyskawicznym czasem realizacji

E-recepta – podsumowanie

Jak widzisz proces nabycia e-recepty jest zoptymalizowany do absolutnego minimum. Każdy kolejny krok jaki powinieneś podjąć jest niezwykle intuicyjny i nie wymagający znajomości przepisów, ustaw czy zasad. E-recepta pozwala w szybki i łatwy sposób zaspokoić zapotrzebowanie na przyjmowane przez nas lekarstwa. Możliwości jakie dają nowoczesne platformy medyczne wydają się skracać ten proces jeszcze bardziej. Więcej na temat e-recepty i elektronicznych zwolnień lekarskich znajdziesz na naszym blogu z poradami medycznymi.