Poznaj korzyści płynące z korzystania z e-recepty

Jak skuteczne są e-recepty

Właśnie rozpoczyna się czwarty rok, od kiedy pacjenci mogą korzystać z dobrodziejstw e-recepty. O ile teza taka na samym początku może wydawać się pochopna, o tyle postaramy się, aby pod koniec tego artykułu nikt nie miał wątpliwości co do tego, jak wielkim udogodnieniem jest elektroniczna recepta. Zapraszamy do lektury.

Czas. Bardzo dużo zaoszczędzonego czasu.

Nie można rozpocząć listy korzyści jakie dają e-recepty inaczej, aniżeli patrząc przez pryzmat czasu. Usługi telemedyczne, w tym właśnie elektroniczne recepty pozwalają na stworzenie recepty w ciągu pięciu minut, a następnie zrealizowanie jej w aptece w następnej godzinie. Dlaczego proces przebiega tak szybko i co wypływa na takie drastyczne oszczędności czasu? Tajemnica leży w fakcie, że nie musimy udawać się na osobistą wizytę w gabinecie lekarskim. Dzięki temu w ogólnie nie myślimy o rezerwacji wizyty. Nie tracimy czasu w kolejkach, ani na infolinii przychodzi. Idąc dalej, nie tracimy czasu na dotarcie do gabinetu, czekanie na swoją kolejkę pod drzwiami, a także na drogę powrotną do domu. W ciągu całego dnia ilość zaoszczędzonego czasu możemy wyrażać w skali kilku godzin. Jeżeli natomiast zależy nam na wizycie u lekarza, ale najbliższe wolne terminy są za kilka dni, e-recepty pozwalają nam cały ten czas zaoszczędzić. Jak widzisz przewaga już na samym początku jest ogromna.

Natychmiastowa dostępność e-recepty

Kolejnym argumentem przemawiającym za korzyścią e-recepty jest jej natychmiastowa dostępność w trybie 24/7. Fakt ten docenią wszyscy, którzy cenią swój czas, osoby, które planują na przyszłość, ale też pacjenci, którym zdarza się pozapominać pewnych rzeczy. Rozbijmy ten punkt na konkretne przykłady, aby lepiej zobrazować jaką korzyść daje całodobowa dostępność recepty on-line.

  • Przypadek 1. Wyobraźmy sobie Michała. Michał przyjmuje leki na tarczycę. W ostatnim czasie Michał miał bardzo dużo na głowie: duży projekt w pracy, remont w domu i do tego małe dziecko. Pewnego ranka Michał zorientował się, że skończyły mu się lekarstwa. Dzwoni więc do przychodni aby umówić się na wizytę. Tam dowiaduje się, że najbliższa możliwa wizyta będzie za 5 dni. W takiej sytuacji Michał może skorzystać z oferty portalu medycznego i zamówić e-receptę, aby już w ciągu godziny mieć możliwość wykupić leki w aptece.
  • Przypadek 2. Zosia jest bardzo zorganizowaną kobietą. Lubi mieć wszystko poukładane na przyszłość. Ceni sobie swój czas i skrupulatnie go planuje. Zosia wie, że tydzień skończą się jej leki. Postanawia  skorzystać z oferty memedic.pl i zamówić receptę online. Po godzinie Zosia ma już wykupione leki na zapas i spokojna głowę na kolejne dwa miesiące.
  • Przypadek 3. Franek ma umówioną wizytę u lekarza. Niestety rano okazuje się, że pilnie musi być w pracy, ponieważ jego projekt wymaga szybkiej interwencji. Franek odmawia wizytę. Pyta jednocześnie recepcjonistki czy może przyjść później, wejść do gabinetu bez kolejki tylko po to, aby odebrać receptę. Recepcjonistka tłumaczy, że nie ma takiej możliwości, ale proponuje mu wizytę pojutrze. Franek twierdzi, że pojutrze nie będzie miał czasu i decyduje się na zamówienie usługi e-konsultacji z możliwością realizacji e-recepty.

Jak widzisz każdy z tych przypadków ma pewien wspólny mianownik. Jest nim fakt, że mogą skorzystać z e-recepty zawsze wtedy, kiedy potrzebują błyskawicznej realizacji tej usługi.

Jakie korzyści osiągniesz korzystając z e-recepty

Ryzyko zachorowania zmniejszone do zera

Często zdarza się, że pacjent czeka na wizytę u lekarza tylko po to, aby otrzymać receptę na leki. Musi więc udać się do gabinetu lekarskiego nawet wtedy, gdy jest całkowicie zdrowy. Przychodnie jednak pełne są osób chorych. Ci pacjenci czekają w kolejce nie tylko po receptę, ale też po odpowiednią diagnozę. Przebywanie z takimi chorymi osobami chcąc nie chcąc naraża nas bezpośrednio na ryzyko zarażenia. Najgorszym możliwym scenariuszem jest tutaj sytuacja, w której odwiedzamy ośrodek zdrowia chorzy, a dwa dni później czujemy się przeziębieni i osłabieni.

E-recepty oraz e-zwolnienia są rozwiązaniem, które całkowicie znosi takie ryzyko. Od teraz nie musisz wychodzić z domu, aby zrealizować zakup leków. Brak kontaktu z ludźmi chorymi pozwoli Ci na zachowanie Twojego zdrowia w optymalnej kondycji.

E-recepty czyli komfort i wygoda

Możliwość zrealizowania i zaspokojenia takich potrzeb jak zaopatrzenie się w niezbędne lekarstwa jest z pewnością komfortowa. Świadomość tego, że możemy bez wychodzenia z domu załatwić niezbędne dokumenty przekłada się na wygodę naszego życia codziennego.

Wgląd do e-recepty dzięki IKP

Recepta w wersji cyfrowej dostępna jest wraz ze wszystkimi zaleceniami i przykładowym dawkowaniem dostępna dla pacjentów w IKP. Internetowe Konto Pacjenta jest rządowym portalem, na której każdy może sprawdzić pełną historię swoich chorób, wyniki badań, a także wspomniane już elektroniczne recepty. Dzięki takiemu rozwiązaniu nikt z pacjentów nie zapomni o zaleceniach jakie przepisał lekarz podczas wizyty. Dostępność e-recepty w IKP pozwala także śledzić nam historię przyjmowanych i wykupywanych leków.

Podsumowanie

Elektroniczna wersja recepty daje szereg możliwości, a także dużą przewagę nad tradycyjnymi rozwiązaniami. Możliwość skorzystania z zakupu konsultacji online i zrealizowania e-recepty jest bardzo kusząca. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy przyzwyczajeni jesteśmy do natychmiastowego otrzymywania oczekiwanych rezultatów. Mało kto lubi czekać, zwłaszcza wtedy, kiedy ma alternatywę. W przypadku e-recepty alternatywą jest nie tylko zaoszczędzony czas, ale też spokojne nerwy i komfort dnia codziennego.