Spis treści
- Jak otrzymać e-receptę?
- E-recepta kod - jak sprawdzić?
- Jak sprawdzić, co jest na e-recepcie?
- E-recepta - kod i PESEL są niezbędne
- Podsumowanie
E-recepta to wygodny system wystawiania recept nie tylko dla lekarzy, lecz także dla pacjentów. Otrzymanie e-recepty jest proste i szybkie, można to zrobić nawet przez internet, po krótkiej konsultacji lekarskiej. Co zrobić z kodem do recepty i jak sprawdzić, co się na niej znajduje?
Jak otrzymać e-receptę?
W dzisiejszych czasach e-receptę można otrzymać w prosty sposób poprzez internetową konsultację lekarską. Otrzymanie e-recepty odbywa się po wypełnieniu odpowiedniej ankiety medycznej oraz krótkiej rozmowie telefonicznej z lekarzem. Pamiętaj, że aby usprawnić proces realizacji e-recepty, musisz dokładnie wypełnić ankietę medyczną, informując lekarza o aktualnym stanie zdrowia.
Przeczytaj również poradnik korzystania z recept online.
E-recepta kod – jak sprawdzić?
Kod do e-recepty pacjent otrzymuje zazwyczaj w formie SMSa, szczególnie jeśli konsultacja lekarska była internetowa. Możliwe jest także uzyskanie druku informacyjnego w formie .pdf na podany adres mailowy. Druk informacyjny sam w sobie nie jest receptą, ponieważ nie zawiera pieczątek ani podpisów, ale posiada kod dostępu do recepty.
Jeśli z jakiegoś powodu nie jesteśmy w stanie odczytać lub sprawdzić kodu e-recepty z SMSa, zawsze możesz go znaleźć online, za pośrednictwem IKP (Internetowego Konta Pacjenta). Tam znajdziesz nie tylko kod do recepty, ale także historię wszystkich recept i ich zawartość. Aby zalogować się do systemu, należy wejść do IKP poprzez pacjent.gov.pl i zalogować się za pomocą Profilu Zaufanego, bankowości elektronicznej lub e-dowodu. Po zalogowaniu do IKP w zakładce ,,Recepty” widoczne są wszystkie e-recepty wraz z kodami.
Jak sprawdzić, co jest na e-recepcie?
Jak sprawdzić, co jest na recepcie? Jest to bardzo proste. Wystarczy wejść na swoje konto IKP i wyszukać w zakładce ,,Recepty” odpowiednią e-receptę. Znajdziesz tam wszystkie informacje co do leków, dawek i stosowania. Można także skorzystać z aplikacji mobilnej.
Aby odebrać e-receptę, nie potrzebujesz jej szczegółów, a jedynie kodu, który otrzymasz przez SMS, e-mail lub sprawdzisz go w systemie IKP .
E-recepta – kod i PESEL są niezbędne
Pamiętaj, że aby zrealizować e-receptę w aptece musisz podać farmaceucie kod do recepty oraz swój PESEL. Większość recept jest ważna do wykupienia przez 30 dni. Pamiętaj jednak, że w przypadku antybiotyków okres ten skraca się do 7 dni.
Podsumowanie
Kod do e-recepty można zdobyć albo za pomocą SMSa albo za pośrednictwem maila. Aby odczytać e-receptę, należy zalogować się na IKP , ale można także otrzymać informację o szczegółach recepty podczas jej realizacji w aptece. Pamiętaj, że podczas odbioru recepty przyda się zarówno kod jak i numer PESEL.
E-recepta to wygodne rozwiązanie dla pacjenta, ponieważ można ją odebrać w dowolnej aptece na terenie całej Polski, istnieje także możliwość uzyskania recepty transgranicznej.
Przeczytaj również o korzyściach korzystania z e-recepty.
Bibliografia
- Mp.pl: E-recepta: Co warto wiedzieć? Dostęp: 22.12.2024
- Pacjent.gov.pl: E-recepty i historia leczenia, Dostęp: 22.12.2024