Jak działa L4 Online? Prosta ściągawka dla pacjentów.

Jak działa L4 online na portalu memedic.pl

Z pragmatycznego punktu widzenia każde zwolnienie lekarskie jakie wystawia lekarz możemy nazwać zwolnieniem online. Każdy taki dokument przecież trafia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, by następnie poprzez system trafić odpowiednio do pacjenta oraz do naszego pracodawcy. Wszystko dzieje się zatem w przysłowiowej sieci. Zasadniczą różnicą pozwalającą odróżnić zwolnienie online od zwolnienia wystawionego w gabinecie lekarskim jest właśnie sposób w jaki nabyliśmy nasze L4. Czym jest L4 online, jak je zdobyć, jakie daje nam przywileje oraz ile kosztuje dowiesz się w dalszej części tego artykułu.

L4 online, a L4 z lekarskiego gabinetu

Zwolnienie lekarskie wystawione w gabinecie u lekarza podczas badania jest dokumentem, który czasowo zwalnia nas z obowiązku pracy. Po przeprowadzonym w gabinecie badaniu lekarz na podstawie zebranych informacji określa jak poważny jest nasz stan, a także orzeka ile czasu potrzebujemy na powrót do zdrowia. Po wygenerowaniu zwolnienia dalszy obieg dokumentów jest procesem automatycznym i nie wymaga już naszej uwagi.

L4 online zdobywa się na podobnych zasadach, z tą zasadniczą różnicą, że zamiast wizyty w gabinecie lekarskim odbywamy konsultację telemedyczną. Do przeprowadzania konsultacji warto wykorzystać ofertę portali wyspecjalizowanych w świadczeniu nowoczesnych usług medycznych. Po zakończonym wywiadzie, lekarz podobnie jak w przypadku zwykłej wizyty określi naszą czasową niezdolność do pracy i wystawi zwolnienie, które następnie w sposób automatyczny trafi do naszego pracodawcy.

Jak widzisz różnica sprowadza się do sposobu przeprowadzenia rozmowy i wywiadu z lekarzem. Bez względu na to, na którą formę się zdecydujemy, finalnym efektem będzie zwolnienie, które trafi do systemu.

Jak działa L4 online i jak je zdobyć w praktyce?

Jak wspomnieliśmy wyżej aby zdobyć zwolnienie od lekarza możemy skorzystać z możliwości dedykowanych platform medycznych. Jednym z takich serwisów Internetowych jest memedic.pl. Nasza strona oferuje wszystkim pacjentom możliwość przeprowadzenia konsultacji z lekarzami z opcją przepisania e-recepty lub e-zwolnienia.

Przygotowaliśmy poniżej prosta instrukcję, która krok po kroku przeprowadzi Cię przez cały proces. Wszystko co musisz przygotować do dane niezbędne do prawidłowego wypełnienia formularza medycznego.

  • Krok 1. Wejdź na stronę E-zwolnienie i wybierz jedną z dwóch opcji. Jeżeli twoim pracodawcą jest podmiot krajowy wybierz pole Polski pracodawca. Jeżeli natomiast pracujesz dla firmy zagranicznej wybierz opcję drugą – Pracodawca zagraniczny
  • Krok 2. Zdecyduj, czy chcesz założyć konto w naszym serwisie. Założenie konta pozwala na późniejsze szybsze wypełnienie formularza, ponieważ Twoje dane zostaną zapamiętane. Posiadając konto masz też wgląd w historie operacji na naszej stronie. Jeżeli nie chcesz zakładać konta, możesz dokonać rezerwacji jako gość.
  • Krok 3. Wypełnij formularz medyczny. Im dokładniej to zrobisz tym szybciej przebiegnie cały proces podczas samej konsultacji. Sprawdź dokładnie swoje dane osobiste, dane kontaktowe oraz dane twojego pracodawcy (wystarczy sam NIP). Na koniec sprawdź dokładnie w kalendarzu datę, od której zaczynać ma się pierwszy dzień twojego zwolnienia. Konieczne jest też zaznaczenie treści zgód, na podstawie których będziemy mogli przetworzyć twoje zgłoszenie. Sprawdź formularz dwukrotnie przed przejściem do kolejnego kroku.
  • Krok 4. Opłać konsultacje. Płatności możesz dokonać w szybki, prosty i bezpieczny sposób. Wykorzystujemy płatności PayU. Oznacza to, że bez problemu zapłacisz za rozmowę poprzez BLIK lub szybki przelew Internetowy.
  • Krok 5. Oczekuj na kontakt ze strony lekarza. Podczas konsultacji udzielaj lekarzowi dokładnych informacji i odpowiedzi. Jest to też doskonały czas dla Ciebie abyś mógł zadawać pytania. Na koniec konsultacji lekarz poinformuje Cię o wystawieniu zwolnienia.
  • Krok 6. Po zakończonym spotkaniu otrzymasz dokument potwierdzający na Twój adres email. Informacje o Twoim zwolnieniu trafią też na Twoje Internetowe Konto Pacjenta

Teraz, gdy wiesz już jak działa L4 online masz wybór, czy kolejnym razem zdecydujesz się na taką, czy tradycyjną formę konsultacji.

Jak działa L4 online

Czy L4 pozyskane drogą online jest legalne?

Każdy kto nie do końca rozumie jak działa L4 online często zadaje sobie pytanie o legalność, ale też skuteczność takiego zwolnienia. Dokument jaki otrzymasz od lekarza podczas Internetowej konsultacji ma dokładnie taką samą moc prawną, jak dokument, który wystawi Ci lekarz w gabinecie. Lekarz, który wystawia dla Ciebie zwolnienie online wykonuje te same czynności, które wykonuje lekarz w przychodni. Samo zwolnienie natomiast trafia do dedykowanego systemu w ZUS. Twój pracodawca ma z kolei obowiązek zaakceptować zwolnienie i usprawiedliwić Cię na czas twojej nieobecności.

Jeżeli w Twojej głowie zrodziły się dodatkowe pytania, na które nie odpowiedzieliśmy w tym artykule zapraszamy do kontaktu z nami po więcej informacji. Zachęcamy Cię też do śledzenia naszego medycznego bloga, na którym znajdziesz inne ciekawostki i wskazówki dotyczące nowoczesnej telemedycyny.