Fibrynogen – co to za wskaźnik i kiedy wykonuje się to badanie?

Fibrynogen – co to za wskaźnik i kiedy wykonuje się to badanie?

Fibrynogen jest jednym z białek krwi wpływających na jej skład. Badanie Fibrynogenu nie jest rutynowym badaniem, ale jest ono dość istotne podczas diagnozy wielu chorób. Przede wszystkim, wartość fibrynogenu we krwi pozwala ocenić, jak działa układ krzepnięcia krwi i pomaga zdiagnozować ryzyko powstawania dużych skrzepów krwi w naczyniach krwionośnych.

Znaczenie fibrynogenu

Fibrynogen jest białkiem produkowanym w wątrobie. To ważny składnik osocza krwi, który bierze udział w procesie krzepnięcia krwi. Uczestniczy w końcowej fazie krzepnięcia, przekształcając się pod wpływem trombiny w nierozpuszczalną fibrynę. Badanie poziomu fibrynogenu we krwi jest bardzo ważne, ponieważ zmienność jego poziomu może świadczyć o wielu chorobach i stanach patologicznych.

Kiedy wykonuje się badanie fibrynogenu?

Badanie poziomu fibrynogenu jest przeprowadzane w przypadku podejrzenia zaburzeń krzepnięcia krwi, takich jak skaza krwotoczna czy zakrzepica. Jest także ważne w ocenie ryzyka chorób układu krążenia, takich jak udar mózgu czy zawał serca.

Dodatkowo, badanie poziomu fibrynogenu jest prowadzone także przy okazji diagnostyki chorób nowotworowych. Badanie fibrynogenu jest ważne także u osób, które przeszły zabiegi chirurgiczne, gdyż poziom fibrynogenu po operacji może wskazywać na ryzyko powikłań okołooperacyjnych.

Norma fibrynogenu – przekroczona granica wartości może być niebezpieczna

Typowa wartość fibrynogenu we krwi wynosi 2,0 – 4,0 g/l. Wartości te mogą zmieniać się w zależności od laboratorium, w którym jest przeprowadzane badanie, oraz metody badania. Każde przekroczenie granicy normy, zarówno w górę, jak i w dół, jest nieprawidłowe i może świadczyć o występowaniu różnego rodzaju chorób.

Za wysokie stężenie fibrynogenu może wskazywać na stan zapalny, choroby nowotworowe, jak również na zwiększone ryzyko chorób układu krążenia. Z kolei za niski poziom fibrynogenu może świadczyć o skazie krwotocznej lub ciężkim uszkodzeniu wątroby.

Reasumując, badanie fibrynogenu jest badaniem niewykonanym rutynowo, ale jego wyniki mogą dostarczyć cennych informacji dotyczących m.in.: stanu wątroby, prawidłowości krzepnięcia krwi oraz występowania stanów zapalnych. Za każdym razem, gdy wynik badania odbiega od normy, potrzebna jest konsultacja lekarska w celu wyjaśnienia przyczyn takiego stanu rzeczy i, w razie potrzeby, podjęcia odpowiedniego leczenia.

Autor

Redakcja Memedic

Redakcja Memedic to zespół pasjonatów, którzy w przystępny i inspirujący sposób dzielą się wiedzą na temat zdrowia, wellness i samorozwoju. Naszym celem jest dostarczanie rzetelnych informacji, praktycznych porad oraz najnowszych trendów w dziedzinie medycyny i zdrowego stylu życia. Śledź nas, aby odkrywać ciekawe artykuły, wywiady z ekspertami oraz sprawdzone metody na poprawę jakości życia. Wierzymy, że zdrowie to nie tylko brak choroby, ale przede wszystkim harmonia ciała i umysłu.