Zwolnienie online jako sposób na brak terminów u lekarza.

Zwolnienie online jako sposób na brak terminów

Okres jesienno-zimowy jest czasem zwiększonej zachorowalności. To właśnie wtedy przychodnie i ośrodki zdrowia odnotowują przyrost pacjentów i znacznie większe niż normalnie obłożenie gabinetów lekarskich. Nic dziwnego. Każdy doskonale wie, że jesienne i zimowe wahania pogody potrafią zaprowadzić do łóżka każdego bez wyjątku. Niekiedy czujemy się po prostu słabo i wtedy pomaga nam rozgrzewająca herbatka z miodem i garścią witamin. Czasami jednak choroba rozwija się tak intensywnie i dynamicznie, że dosłownie ścina nas z nóg z godziny na godzinę. O ile w lecie szybka wizyta u lekarza nie stanowi problemu, o tyle zimą dwie najpotrzebniejsze rzeczy dla każdego chorego mogą być wyzwaniem. Chodzi oczywiście o zwolnienie L4 i profesjonalną konsultację medyczną. Zwolnienie online oraz telemedycyna stanowią remedium na takie sytuacje. Więcej dowiesz się czytając ten artykuł.

Ile czeka się na wizytę u lekarza?

Oczywiście na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Bardzo duża ilość czynników decyduje o tym, czy nasza wizyta będzie miała miejsce natychmiast, czy też dopiero za kilka dni. Są to między innymi:

  • Sezonowość i zwiększenie ryzyka zachorowania na jesieni i zimą. Jest to okres, gdy przychodnie są najczęściej przeciążone i okres oczekiwania na wizytę sięgać może kilku dni.
  • Miejscowość, w której mieszkamy lub w której znajduje się nasz ośrodek zdrowia. Jest to poniekąd połączone z poprzednim punktem, ponieważ każda przychodnia może przyjąć dziennie określoną liczę pacjentów. Jeżeli przychodnia jest mała i zawiaduje w niej tylko jeden lekarz internista, kolejki do skorzystania z jego wiedzy naturalnie się wydłużą.
  • Brak odwoływanych wizyt. Dziś w przychodniach często możemy spotkać liczniki nieodwołanych wizyt. Są to numerki, dane, które informują nas o tym ile wizyt zostało nieodwołanych przez pacjentów. Jeżeli ktoś nie odwoła wizyty, na którą nie może przybyć blokuje tym samym miejsce dla potrzebujących pacjentów. Im więcej wizyt jest nieodwołanych, tym dłuższa będzie kolejka oczekujących.

Najczęściej na wizytę u lekarza internisty czeka się od 1 do 3 dni. W skrajnych przypadkach spowodowanych chociażby wyżej opisanymi sytuacjami, pacjenci mogą czekać nawet ponad tydzień. I chyba każdy z nas już doszedł w tym momencie do wniosku, że często szybciej wyzdrowiejemy, aniżeli wizyta u lekarza dojdzie do skutku.

https://memedic.pl/recepta-online-krok-po-kroku-jak-korzystac-z-elektronicznych-recept/

Brak terminów u lekarza, a L4

W sytuacji, w której pracujemy i jesteśmy związani z naszym pracodawcą umową, musimy wypełnić wobec niego pewien obowiązek. Jeżeli jesteśmy w pracy, naturalnym jest, że wypełniamy obowiązki zgodnie z wytycznymi. Jeżeli natomiast nie ma nas w pracy, pracodawca wymagać będzie od nas usprawiedliwienia. Dokumentem, który prawnie i legalnie zwalnia nas z obowiązku wykonywania usług na rzecz naszego pracodawcy jest właśnie zwolnienie lekarskie. Popularne L4 wystawia lekarz, który po przebadaniu nas stwierdza, że w danym terminie nasz stan zdrowia nie pozwala na pracę. Dokument taki wystawiony przez lekarza trafia do ZUS, a następnie na konto pracodawcy. Dzięki temu mamy spokojną głowę i jedyne na czym powinniśmy się skupić to proces zdrowienia i zdobywania sił.

W świetle obowiązujących przepisów lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie maksymalnie na 3 dni wstecz. Naturalnym staje się zatem obawa, że brak terminów u lekarza może spowodować, że nie dostarczymy zwolnienia lekarskiego na czas. W takich przypadkach doskonałą alternatywą i w pewnych sytuacjach wybawieniem może okazać się zwolnienie online lub recepta elektroniczna.

Zwolnienie online – czym jest?

Zwolnienie online to elektroniczna forma tradycyjnego zwolnienia papierowego. L4 online wystawia lekarz podczas wizyty lub konsultacji medycznej. Każdorazowo nowo wygenerowany dokument trafia do systemu informatycznego ZUS. Stamtąd trafia na subkonto pracodawcy oraz Twoje. Dzięki temu nie musisz wykonywać żadnych dodatkowych czynności, gdyż wszystko dzieje automatycznie.

Zdecydowaną zaletą jaką może poszczycić się zwolnienie online jest fakt, że aby je otrzymać nie potrzebujemy wcale udawać się na wizytę u lekarza. I tu dochodzimy do sedna naszego artykułu. Zwolnienie online jak wskazuje sama nazwa, można w stu procentach zdobyć przez Internet, bez wychodzenia z domu. Nowoczesne platformy medyczne, takie jak na przykład nasza – memedic.pl, oferują możliwość zakupu telekonsultacji z lekarzem. Podczas takiego spotkania lekarz nie tylko przeprowadzi z Tobą wywiad, ale też wystawi zwolnienie lekarskie na okres Twojej choroby.

Zwolnienie online, gdy wizyta u lekarza jest niemożliwa

Zwolnienie online można potraktować jako główne źródło pozyskiwania tego dokumentu. Może też być ono traktowane jako swoiste koło ratunkowe w chwili, gdy terminy u lekarza nie pozostawiają złudzeń, że po prostu nie zdążymy dostarczyć L4 pracodawcy. Warto tez spojrzeć na zwolnienie online nie tylko jako na sposób pozyskania zaświadczenia, ale również na sposób przeprowadzenia profesjonalnej konsultacji medycznej z wykwalifikowanym lekarzem. Oczywiście są przypadki, w których fizyczny kontakt z lekarzem może okazać się konieczny. Natomiast każdy, kto ma z tyłu głowy możliwości zdobycia L4 przez Internet po prostu śpi spokojniej.