Spis treści
- Czy na umowie zlecenie jest L4?
- Jak działa zwolnienie lekarskie na umowie zlecenie?
- Kończąca się umowa zlecenie a zwolnienie lekarskie – czy masz do niego prawo?
- Zwolnienie lekarskie na umowie zlecenie - jak wyliczyć wysokość zasiłku?
- Podsumowanie
Dostałeś propozycję pracy na umowę zlecenie. Z jednej strony kusi Cię jej elastyczność, ale obawiasz się braku płatnego urlopu i tego, co zrobisz, gdy zachorujesz. Czy zleceniobiorca może otrzymać L4? Wyjaśniamy, jakie warunki musisz spełnić, aby zyskać prawo do zasiłku chorobowego i co warto wiedzieć o ubezpieczeniu zdrowotnym na umowie zlecenie.
Czy na umowie zlecenie jest L4?
Umowa zlecenie nie oznacza braku prawa do L4. Jednak zleceniobiorca sam musi o to zadbać, przystępując do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.
Składka na ubezpieczenie zdrowotne nie jest obowiązkowa na umowie zlecenie, przeciwnie do umowy o pracę, dlatego musisz samodzielnie podjąć decyzję o jej opłacaniu. Dzięki temu zyskasz zabezpieczenie finansowe w razie choroby lub wypadku, a ZUS będzie mógł wypłacać zasiłek chorobowy w sytuacji czasowej niezdolności do pracy.
Niestety nie możesz skorzystać z tego rozwiązania, gdy:
- pracujesz w kilku firmach, a Twoje łączne wynagrodzenie to co najmniej 4 300 zł brutto;
- jesteś na zasiłku macierzyńskim i masz podpisaną umowę zlecenie.
Jak działa zwolnienie lekarskie na umowie zlecenie?
Prawo do zasiłku chorobowego na umowie zlecenie, od pierwszego dnia pracy, będziesz miał zapewnione tylko wtedy, gdy:
- przystąpiłeś do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia szkoły;
- Twoja niezdolność do pracy jest spowodowana wypadkiem w drodze do lub z pracy;
- jesteś byłym posłem lub senatorem, objętym ubezpieczeniem chorobowym, a od zakończenia kadencji upłynęło mniej niż 90 dni;
- obowiązuje Cię okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego;
- jesteś funkcjonariuszem Służby Celnej i zacząłeś pracę w Krajowej Administracji Skarbowej.
W pozostałych przypadkach zleceniobiorca będzie mógł przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego dopiero, gdy przepracuje 90 dni (bez żadnych przerw). Do tego czasu dolicza się poprzednie miesiące opłacania składek, o ile nie miałeś luki w zatrudnieniu dłuższej niż 60 dni.
Jeśli potrzebujesz zwolnienia lekarskiego w przypadku umowy zlecenie, najprostszym rozwiązaniem może być uzyskanie e-zwolnienia online. Dowiedz się więcej tutaj.
Kończąca się umowa zlecenie a zwolnienie lekarskie – czy masz do niego prawo?
Jeśli Twoja umowa zlecenie dobiegła końca, prawo do świadczenia chorobowego zależy od spełnienia określonych warunków. Aby otrzymać zasiłek chorobowy, zwolnienie lekarskie musi zostać wystawione w odpowiednim czasie. Nie przysługuje Ci świadczenie, jeśli niezdolność do pracy:
- rozpoczęła się później niż 14 dni od zakończenia umowy zlecenie (dotyczy większości chorób),
- trwała co najmniej 30 dni i nie spełnia powyższego warunku,
- wystąpiła później niż 3 miesiące po zakończeniu umowy zlecenie, jeśli dotyczy choroby zakaźnej wykrytej po okresie inkubacji (np. choroby rozwijające się dłużej niż 14 dni od zakażenia).
Przeczytaj też: Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia
Zwolnienie lekarskie na umowie zlecenie – jak wyliczyć wysokość zasiłku?
Wysokość zasiłku chorobowego zależy od Twojej sytuacji życiowej.
Jeżeli powodem zwolnienia była ciąża, oddanie organów lub wypadek w drodze z pracy, lub do pracy, to należy Ci się 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za ostatnie 12 miesięcy kalendarzowych przed tym zdarzeniem.
W innych przypadkach zasiłek wyniesie 80% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za ostatnie 12 miesięcy kalendarzowych przed pójściem na zwolnienie.
Podsumowanie
Aby uzyskać prawo do zwolnienia lekarskiego i zasiłku chorobowego na umowie zlecenie, musisz opłacać dobrowolną składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętaj, że zasiłek chorobowy przysługuje tylko wtedy, gdy niezdolność do pracy spełnia wszystkie określone prawem warunki dotyczące świadczeń chorobowych.
Bibliografia
- Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa
- Gazeta Prawna, Pracujesz na umowę zlecenie? Przysługuje ci płatne L4. Poradnik dla zleceniobiorcy.https://www.gazetaprawna.pl/praca/artykuly/9626357,umowa-zlecenie-i-zasilek-chorobowy-na-l4-kto-placi-chorobowe-na-umowie-zleceniu-jak-wyliczyc-kwote-l4-zasady-20242025.html (dostęp 7.12.2024)