Recepta farmaceutyczna: Czym jest, kto może ją wystawić i w jakich sytuacjach możesz z niej skorzystać?

Recepta farmaceutyczna: Czym jest, kto może ją wystawić i w jakich sytuacjach możesz z niej skorzystać?

Spis treści

Już kilka lat temu farmaceuci otrzymali nowe, rozszerzone prawa w zakresie opieki nad pacjentem i mogą wystawiać tzw. receptę farmaceutyczną. Czym jest recepta farmaceutyczna, jak z niej skorzystać i jakie leki obejmuje? Czy każdy farmaceuta może wystawić receptę?

Czy farmaceuta może wystawić receptę?

Każdy farmaceuta z aktywnym prawem do wykonywania zawodu może wystawić receptę farmaceutyczną. Jest to możliwe dzięki nowelizacji ustawy o zawodzie farmaceuty z 2020 roku, dzięki której uprawnienia farmaceutów w zakresie recept uległy rozszerzeniu.

Pamiętaj, że jeśli potrzebujesz recepty lekarskiej, możesz ją także uzyskać online.

Recepta farmaceutyczna – co to?

Recepta farmaceutyczna to dokument medyczny, wystawiany przez farmaceutę w sytuacji zagrożenia życia pacjenta i braku możliwości udania się do lekarza. Taka recepta wystawiana jest na podstawie wywiadu medycznego przeprowadzanego przez farmaceutę, który podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia.

Recepta farmaceutyczna wystawiana jest w formie elektronicznej lub papierowej. Wersja elektroniczna ważna jest przez 180 dni, natomiast recepta papierowa obowiązuje przez 120 dni.

Na jakie leki może być wypisana recepta farmaceutyczna i czy obowiązuje refundacja?

Według przepisów, farmaceuta może wystawić receptę farmaceutyczną na wszystkie leki zarejestrowane jako kategoria dostępności Rp. Oznacza to, że od farmaceuty nie uzyskamy leków zawierających substancje odurzające lub psychotropowe, określone w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Tego typu leki mogą być wydane jedynie na specjalną receptę lekarską.

Pamiętaj, że wszystkie leki na recepcie farmaceutycznej są odpłatne 100% – w przypadku recept farmaceutycznych nie obowiązuje refundacja.

E-konsultacja

Skonsultuj się z lekarzem online

99

ZAMÓW

E-recepta

Uzyskaj receptę na wybrane leki

59

ZAMÓW

Teleporada

Umów się na konsultację lekarską

99

ZAMÓW

Recepta farmaceutyczna na antybiotyk

Antybiotyki są lekami z kategorii dostępności Rp, co oznacza, że ich wydanie wymaga recepty. W sytuacjach nagłych, gdy pacjent nie ma możliwości skonsultowania się z lekarzem, farmaceuta może wystawić receptę farmaceutyczną na antybiotyk. Farmaceuta podejmuje decyzję o jej wystawieniu, jeśli uzna to za konieczne i uzasadnione.

Tabletka dzień po – recepta farmaceutyczna

Tabletka dzień po wydawana jest na podstawie recepty farmaceutycznej, jednak nie każdy farmaceuta wystawia taką receptę, ponieważ nie jest to ich obowiązek.

Od maja 2024 roku wprowadzono program pilotażowy dotyczący dostępności antykoncepcji awaryjnej. W jego ramach apteki mogą podpisać umowę z NFZ. Dzięki temu pacjenci powyżej 15. roku życia mogą nabyć tabletkę dzień po na podstawie recepty farmaceutycznej.

Aktualna mapa aptek, które przystąpiły do tego programu znajduje się na stronie rządowej.

Warto pamiętać, że przed wystawieniem recepty farmaceuta ma obowiązek przeprowadzić wywiad z pacjentką. Rozmowa ta dotyczy konieczności zastosowania antykoncepcji awaryjnej oraz zasad jej stosowania.

Dowiedz się więcej o antykoncepcji awaryjnej: Jaka tabletka dzień po jest najlepsza?

Bibliografia

Doz.pl: Czy w Twojej aptece realizowany jest program tabletki „dzień po”? Sprawdź! Dostęp: 02.01.2025

Gov.pl: Recepta farmaceutyczna, Dostęp: 02.01.2025

Autor

Redakcja Memedic

Redakcja Memedic to zespół pasjonatów, którzy w przystępny i inspirujący sposób dzielą się wiedzą na temat zdrowia, wellness i samorozwoju. Naszym celem jest dostarczanie rzetelnych informacji, praktycznych porad oraz najnowszych trendów w dziedzinie medycyny i zdrowego stylu życia. Śledź nas, aby odkrywać ciekawe artykuły, wywiady z ekspertami oraz sprawdzone metody na poprawę jakości życia. Wierzymy, że zdrowie to nie tylko brak choroby, ale przede wszystkim harmonia ciała i umysłu.