Opryszczka jest zakaźną chorobą wywołaną przez wirusy z rodziny herpes. Najczęściej występują dwie jej odmiany: opryszczka narządów płciowych oraz opryszczka wargowa. Definiowane są one na podstawie lokalizacji zainfekowanych obszarów. Chociaż te dwa rodzaje opryszczki różnią się od siebie, oba są spowodowane przez podobne typy wirusa herpes – HSV-1 (herpes simplex virus typu 1) i HSV-2 (herpes simplex virus typu 2).
Opryszczka narządów płciowych
Opryszczka narządów płciowych, często znana również jako herpes genitalny, to zakaźna choroba przenoszona drogą seksualną. Jest zwykle wywoływana przez wirus HSV-2, chociaż w niektórych przypadkach może być także spowodowana przez HSV-1. Charakteryzuje się występowaniem bolesnych pęcherzyków i owrzodzeń na narządach płciowych lub w okolicach pośladków.
Symptomy
Symptomy opryszczki narządów płciowych mogą obejmować: swędzenie lub pieczenie w okolicach genitaliów, pojawienie się małych, bolesnych pęcherzyków wargi, rzadziej występują ból podczas oddawania moczu oraz gorączka.
Opryszczka wargowa
Opryszczka wargowa, nazywana również zimnem czy opryszczką na ustach, jest najczęściej wywoływana przez HSV-1. Jest to jeden z najczęstszych typów opryszczki. Wirus zazwyczaj przenosi się drogą kropelkową lub bezpośrednim kontaktem, np. przez pocałunek, dzielenie się sztućcami, szklankami, pieluchami itp.
Symptomy
Charakterystyczne objawy opryszczki wargowej to ból, pieczenie lub świąd na ustach, a następnie pojawienie się małych, bolesnych pęcherzyków. Inne objawy mogą obejmować: gorączkę, powiększanie węzłów chłonnych, ból gardła i zmęczenie.
Zapobieganie i leczenie
Podstawą zapobiegania zakażeniu HSV jest higiena osobista i unikanie bliskiego kontakty z osobami zarażonymi. Nie ma jeszcze leku, który by całkowicie usunął wirusy z organizmu, ale dostępne antywirusowe leki mogą skrócić czas trwania wybuchów choroby i zmniejszyć ich częstotliwość.
Zawsze należy pamiętać, że najskuteczniejszą bronią przeciwko opryszczce jest prewencja, edukacja i świadomość własnej higieny i zdrowia.