Najczęstsze problemy żołądkowe – jak je leczyć?

Nie od dziś wiadomo, że zdrowie zaczyna się od zdrowego układu pokarmowego. Żołądek pełni kluczową rolę w procesie trawienia, a jego prawidłowe funkcjonowanie jest niezbędne do prawidłowego przyswajania składników odżywczych. Problemy żołądkowe mogą prowadzić do wielu poważnych dolegliwości, dlatego nie można ich bagatelizować.

Częstość występowania problemów żołądkowych

Według różnych statystyk, nawet 25-50% populacji doświadcza co najmniej raz do roku dolegliwości żołądkowych. To świadczy o tym, jak powszechne są te problemy i jak wiele osób boryka się z tymi trudnościami na co dzień.

Najczęstsze problemy żołądkowe

Zgaga i refluks żołądkowo-przełykowy (GERD)

Często pojawiające się u osób w podeszłym wieku, ale również coraz częściej u młodszych. Przyczyną jest cofanie się kwasu żołądkowego do przełyku. Objawia się uczuciem pieczenia, nudnościami i bólami w klatce piersiowej.

Wrzody żołądka i dwunastnicy

Prawdziwym utrapieniem mogą okazać się wrzody, które przyczyniają się do wystąpienia silnego bólu i uczucia dyskomfortu. Wrzody mogą powodować krwawienia, perforację lub zwężenia.

Dyspepsja (niestrawność)

Charakteryzuje się uczuciem pełności i ciężkości. Może towarzyszyć jej zgaga, ból oraz wzdęcia.

Zespół jelita drażliwego (IBS)

Objawia się bólami brzucha, zmiennością rytmu wypróżnień, biegunkami lub zaparciami.

Nietolerancje pokarmowe (np. laktozy, glutenu)

Objawiają się bólami brzucha, wzdęciami, biegunką, nudnościami czy wymiotami po spożyciu konkretnego produktu.

Zapalenie błony śluzowej żołądka (gastritis)

Często odpowiada za bóle i dyskomfort w okolicy górnej partii brzucha.

Objawy wskazujące na problemy żołądkowe

Najbardziej oczywistym objawem są bóle żołądka, jednak zdarzają się też inne symptomy jak: uczucie pełności i ciężkości, nudności, wymioty, zgaga, biegunka lub zaparcia, wzdęcia, brak apetytu, osłabienie, blednięcie skóry.

Przyczyny problemów żołądkowych

Często są to złe nawyki żywieniowe, nadużywanie alkoholu, stres, palenie tytoniu, niektóre leki, infekcje (H. Pylori), przewlekłe choroby jak cukrzyca, nadkwasota, zaburzenia psychiczne, bakterie i wirusy.

Diagnostyka problemów żołądkowych

Zazwyczaj obejmuje badania fizykalne, badania krwi, badanie kału, endoskopię, testy na obecność H. Pylori oraz testy na nietolerancje pokarmowe.

Leczenie problemów żołądkowych

Terapia zależy od konkretnej diagnozy. Zwykle obejmuje zmianę nawyków żywieniowych, leki (antybiotyki, inhibitory pompy protonowej, antagonisty receptorów H2, antacidy), a czasem nawet chirurgię. Ważna może być także psychoterapia.

Zapobieganie problemom żołądkowym

Podstawą jest zdrowa dieta, unikanie stresu, alkoholu i tytoniu, regularne posiłki, unikanie leków podrażniających żołądek, a także regularne badania kontrolne.

Kluczowe zalecenia dla osób z problemami żołądkowymi

Osoby z problemami żołądkowymi powinny zwrócić uwagę na to, co jedzą i jak je jedzą, unikać stresu, zrezygnować z używek, regularnie ćwiczyć, a przede wszystkim skonsultować się z lekarzem, który pomoże zdiagnozować problem i zaproponuje odpowiednie leczenie.