Evastix jest lekiem przeciwhistaminowym. To preparat stosowany w leczeniu objawów alergii. Jest stosowany w celu łagodzenia sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, w tym alergicznego zapalenia spojówek. Ponadto lek jest stosowany w łagodzeniu świądu i ograniczaniu rozwoju pęcherzy w pokrzywce.

Nazwa leku | Evastix |
Substancja czynna | Ebastyna |
Postać farmaceutyczna | Tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej |
Dawkowanie | 10 mg lub jedna tabletka raz na dobę (w przypadku ciężkich objawów 20 mg ebastyny) |
Wskazania | Okresowe i całoroczne alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa, pokrzywka |
Interakcje | Niektóre antybiotyki, leki przeciwgrzybicze, ryfampicyna |
Przechowywanie | Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania |
Dostępność | Na receptę |
Pełna ulotka i Charakterystyka Produktu Leczniczego | Pobierz ulotkę Evastix | Pobierz ChPL Evastix |
Spis treści
- Wskazania do stosowania leku Evastix
- Jak działa lek Evastix?
- Skład leku
- Jak stosować lek?
- Możliwe działania niepożądane
- Czy lek można stosować w ciąży i podczas karmienia piersią?
- Jak uzyskać receptę na Evastix?
- Dostępne dawki
Wskazania do stosowania leku Evastix
Evastix jest przeznaczony dla osób dorosłych w wieku powyżej 18 lat oraz dorosłych i dzieci w wieku 12 lat i starszych. Stosuje się go w leczeniu objawów sezonowego zapalenia błony śluzowej nosa i związanego z nim zapalenia spojówek, a także w przypadku pokrzywki.
Co więcej, u pacjentów w wieku powyżej 18 lat lek jest wskazany w terapii objawów świądu i ograniczania rozwoju pęcherzy w pokrzywce. W przypadku osób starszych lek może być stosowany wyłącznie po konsultacji z lekarzem, szczególnie u pacjentów z chorobami współistniejącymi
Jak działa lek Evastix?
Evastix 20 mg zawiera ebastynę, która jest lekiem przeciwhistaminowym nowej generacji. Blokuje receptory H1, co skutecznie redukuje objawy alergii, takie jak katar sienny, wydzielina z nosa, zapalenia spojówek. Działanie leku utrzymuje się przez 24 godziny po przyjęciu jednej dawki.
Co ważne, lek Evastix nie powoduje senności, co odróżnia go od starszych leków przeciwhistaminowych. Jest to istotne dla osób, które muszą zachować pełną sprawność w ciągu dnia.
Skład leku
Każda tabletka ulegająca rozpadowi w jamie ustnej zawiera 10 mg zawiera 10 mg ebastyny, natomiast lek Evastix zawiera 20 mg ebastyny. W składzie znajdują się również celuloza mikrokrystaliczna, mannitol, krospowidon, aspartam (E 951), krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian oraz aromat mięty pieprzowej.
Dzięki zastosowanej technologii tabletka ulegająca rozpadowi nie wymaga popijania wodą – wystarczy umieścić ją na języku, gdzie szybko się rozpuści.
Jak stosować lek?
Dawkowanie zależy od wskazania:
- Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa: 10 mg lub 1 tabletka raz na dobę, w przypadku ciężkich objawów, lekarz może zwiększyć do 20 mg ebastyny raz na dobę.
- Pokrzywka: u dorosłych i dzieci w wieku 12 lat i starszych, lek Evastix należy przyjmować w dawce 10 mg na dobę.
- U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby nie ma konieczności modyfikowania dawkowania, jednak nie należy przekraczać dawki 10 mg ebastyny.
Przed rozpoczęciem stosowania leku Evastix należy skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza w przypadku istniejących schorzeń wątroby lub konieczności przyjmowania innych leków przeciwhistaminowych.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, Evastix może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
- Często (1 na 10 osób): senność,suchość w jamie ustnej, bóle głowy.
- Niezbyt często: krwawienia z nosa, zapalenie gardła, wydzielina z nosa.
- Rzadko: kołatanie serca, zapalenie wątroby, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy spowodowany lekiem.
- Bardzo rzadko: zaburzenia czucia, wysypka, bolesne miesiączkowanie.
W przypadku wystąpienia poważnych objawów reakcji nadwrażliwości, takich jak anafilaksja i obrzęk naczynioruchowy spowodowany lekiem Evastix, należy zwrócić się do lekarza lub udać się na pogotowie.
Czy lek można stosować w ciąży i podczas karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania leku. Dotychczasowe doświadczenia dotyczące wpływu na bezpieczeństwo nienarodzonego dziecka u ludzi są ograniczone. Z tego powodu w czasie ciąży należy przyjmować lek Evastix tylko wtedy, gdy lekarz uzna, że to konieczne.
Jednak nie należy stosować leku Evastix u kobiet karmiących piersią, ponieważ nie ustalono, czy substancja czynna przenika do mleka matki.
Jak uzyskać receptę na Evastix?
Lek jest dostępny wyłącznie na receptę. Jeśli potrzebujesz tego leku, możesz szybko i wygodnie uzyskać e-receptę na platformie MeMedic. Dzięki konsultacji telemedycznej oszczędzisz czas i unikniesz wizyty stacjonarnej.
Dostępne dawki
Evastix jest dostępny w różnych dawkach, dostosowanych do potrzeb pacjentów. Najczęściej stosowane to Evastix 10 mg oraz 20 mg, które różnią się ilością substancji czynnej w jednej tabletce. Tabletka leku Evastix 10 mg jest przeznaczona dla pacjentów z łagodniejszymi objawami, natomiast dawka 20 mg może być stosowana w przypadku silniejszych reakcji alergicznych.
Lek występuje również w większych opakowaniach, takich jak 30 tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej, co pozwala na dłuższe stosowanie bez potrzeby częstych wizyt w aptece. Lekarz dobiera odpowiednią dawkę w zależności od stopnia nasilenia objawów alergicznych i indywidualnych potrzeb pacjenta.
Podsumowanie
Lek Evastix 20 mg to skuteczny preparat przeciwhistaminowy stosowany stosowany w łagodzeniu objawów sezonowego zapalenia błony nosa. Dzięki innowacyjnej formule tabletka ulegająca rozpadowi w ustach nie wymaga popijania wodą, co ułatwia stosowanie. Tabletki nie powodują senności, dlatego mogą być stosowany przez osoby aktywne.
Pamiętaj, że lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty i nie przekraczać dawek większych niż 10 mg lub jedna tabletka leku, u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.
Bibliografia
- Ulotka leku – Pobierz ulotkę
- Charakterystyka Produktu Leczniczego – Pobierz ChPL