Abiazyt tabletki powlekane (500 mg) – 3 tabl.

Abiazyt jest lekiem antybiotykowym zawierającym substancję czynną o nazwie azytromycyna. Jest dostępny w formie tabletek powlekanych w dawce 500 mg.

Jak działa Abiazyt?

Azytromycyna, główna substancja czynna Abiazyt, działa poprzez zahamowanie procesu syntezy białka bakterii na etapie translacji. Jest bakteriostatycznym lekiem z grupy makrolidów o szerokim spektrum działania. Działa przeciwko różnym bakteriom, takim jak Gram-dodatnie, Gram-ujemne, beztlenowe, a także niektóre mikroorganizmy przenoszone drogą płciową.

Dawkowanie Abiazyt

Zalecana dawka leku wynosi zazwyczaj 500 mg raz na dobę przez trzy dni. Dawkowanie może być jednak dostosowane przez lekarza w zależności od ciężkości schorzenia, stanu zdrowia pacjenta i reakcji na leczenie. Lek należy przyjmować na godzinę przed lub dwie godziny po posiłkach.

Skutki uboczne Abiazyt

Jak każdy lek, Abiazyt może wywoływać skutki uboczne, pomimo że nie występują one u wszystkich pacjentów. Mogą one obejmować: biegunkę, nudności, wymioty, ból brzucha, utratę apetytu, zawroty głowy, ból głowy i uczucie zmęczenia. W rzadkich przypadkach lek może wywoływać poważne reakcje alergiczne.

Wskazania i przeciwwskazania

Abiazyt jest stosowany w leczeniu infekcji wywołanych przez bakterie wrażliwe na azytromycynę, takie jak infekcje dróg oddechowych, skóry, tkanek miękkich oraz układu moczowo-płciowego. Przeciwwskazania do stosowania tego leku to uczulenie na azytromycynę lub innych makrolidów oraz ciężkie niewydolności nerek lub wątroby.

Abiazyt a ciąża i karmienie piersią

Ciąża i karmienie piersią wymagają troski szczególnej uwagi. Jako że brak jest dostatecznej ilości danych dotyczących stosowania azytromycyny u kobiet w ciąży lub karmiących piersią, lek powinien być używany jedynie wtedy, gdy korzyść dla matki przewyższa potencjalne ryzyko dla dziecka.

Recepta online na Abiazyt

Abiazyt jest lekiem dostępnym na receptę. Możliwe jest uzyskanie recepty online za pośrednictwem lekarza online lub farmaceuty. Jednak lek ten powinien być przepisywany jedynie po odpowiedniej analizie i ocenie objawów, historii medycznej pacjenta i ogólnego stanu zdrowia.