Spis treści
- Czy L4 wlicza się do emerytury?
- Czy L4 to okres składkowy?
- Emerytura a zwolnienie lekarskie – kto traci, a kto nie?
- Brak wpływu na wysokość emerytury:
- Utrata części świadczenia dotknie:
- Jak minimalizować skutki długich zwolnień na emeryturę?
Czas spędzony na zwolnieniu lekarskim często budzi wątpliwości w kontekście przyszłej emerytury. Czy L4 wlicza się do emerytury? Czy okres pobierania zasiłku chorobowego może obniżyć wysokość świadczenia? A może nie ma to żadnego wpływu?
Czy L4 wlicza się do emerytury?
Przede wszystkim trzeba rozróżnić okresy składkowe i nieskładkowe. To od nich zależy, czy chorobowe wlicza się do emerytury i w jaki sposób wpływa na jej wysokość.
- Okresy składkowe – obejmują czas, gdy odprowadzane były składki emerytalno-rentowe, czyli głównie okresy zatrudnienia.
- Okresy nieskładkowe – to okresy, w których składki nie były opłacane w pełni, np. zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne czy urlop bezpłatny.
Podczas pobytu na L4 pracownik otrzymuje zasiłek chorobowy, a ten – co do zasady – jest okresem nieskładkowym. Nie oznacza to jednak, że ten czas przepada całkowicie!
Czy L4 to okres składkowy?
Nie. Ale! Okresy nieskładkowe wlicza się do stażu pracy potrzebnego do emerytury, choć z pewnymi ograniczeniami. W obliczeniach stosuje się zasadę, że okresy nieskładkowe mogą stanowić maksymalnie ⅓ okresów składkowych. Oznacza to, że jeśli ktoś przepracował 30 lat (okresy składkowe), ZUS może doliczyć maksymalnie 10 lat okresów nieskładkowych, w tym pobyt na zwolnieniu lekarskim.
A co z wysokością emerytury?
Emerytura a zwolnienie lekarskie – kto traci, a kto nie?
Nie wszystkie grupy zawodowe odczują negatywne skutki L4 w taki sam sposób.
Brak wpływu na wysokość emerytury:
- Osoby, które pracowały w budżetówce – ich emerytura jest naliczana według innych zasad, często niezależnych od wysokości składek.
- Rolnicy na KRUS – tutaj liczy się staż ubezpieczeniowy, a krótkie e-zwolnienia lekarskie nie wpływają na wysokość świadczenia.
Utrata części świadczenia dotknie:
- Pracowników na umowach o pracę w sektorze prywatnym – im dłużej ktoś przebywał na L4, tym mniej składek odprowadzał.
- Osoby prowadzące działalność gospodarczą – jeśli przedsiębiorca był na długim zwolnieniu, nie płacił składek na ubezpieczenie społeczne, co wpływa na jego przyszłą emeryturę.
Dodatkowy problem pojawia się przy długotrwałych zwolnieniach. Po 182 dniach chorobowego ZUS może przyznać świadczenie rehabilitacyjne lub rentę, ale składki emerytalne nadal nie są wtedy odprowadzane. Przeczytaj również: Ponowne zwolnienie lekarskie po 182 dniach choroby
ZUS oblicza emeryturę na podstawie sumy składek zgromadzonych na koncie emerytalnym oraz średniego dalszego trwania życia w momencie przejścia na emeryturę. Jeśli ktoś przez kilka lat pobierał zasiłek chorobowy, jego konto w ZUS będzie „chudsze” niż osoby, która przez cały ten czas pracowała i odprowadzała składki.
Czy można coś z tym zrobić?
Jak minimalizować skutki długich zwolnień na emeryturę?
> Późniejsze przejście na emeryturę = Zwiększanie okresów składkowych – każdy dodatkowy rok pracy oznacza wyższą podstawę wymiaru świadczenia.
> Dodatkowe ubezpieczenia emerytalne – PPE, IKE czy PPK mogą pomóc w zwiększeniu przyszłego świadczenia, niezależnie od okresów L4.
Najważniejsza zasada? Im więcej okresów składkowych i im krócej na L4 – tym lepiej dla przyszłego świadczenia.
Bibliografia:
- Sejm Gov.pl, Interpelacja nr 17887 do ministra spraw wewnętrznych w sprawie konieczności wprowadzenia zmian w systemie zwolnień lekarskich służb mundurowych oraz świadczeń emerytalnych. Dostęp: 19.03.25.
- Onet Kobieta, Zwolnienie lekarskie a emerytura. Jak wpływa na wysokość świadczenia? Dostęp: 19.03.25.