Spis treści
- Czym jest skręcenie stawu skokowego?
- Objawy skręcenia kostki i pierwsza pomoc
- Skręcenie stawu skokowego - ile L4?
- Skręcenie kostki a L4
- Rehabilitacja po skręceniu stawu skokowego
Skręcenie stawu skokowego, potocznie nazywane skręceniem kostki, jest jednym z najczęstszych urazów, nie tylko wśród sportowców. Skręceniu kostki towarzyszy ból, obrzęk i zaczerwienienie, wymaga ona wizyty u specjalisty i wystawienia zwolnienia lekarskiego. Ile L4 przysługuje na skręcenie kostki?
Czym jest skręcenie stawu skokowego?
Skręcenie stawu skokowego polega na przeciążeniu lub naderwaniu więzadeł stabilizujących staw skokowy, w wyniku przekroczenia zakresu ruchu w tym stawie. Zazwyczaj dzieje się to w mechanizmie skręcenia stopy na zewnątrz lub wewnątrz podczas biegania lub innych sportów.
Ważne jest to, aby w przypadku skręcenia kostki zgłosić się do lekarza lub fizjoterapeuty. Skręcenie może wydawać się błahym urazem, lecz wymaga odpowiedniego zaopatrzenia i rehabilitacji, tak, aby umożliwić jak najlepszy powrót do sprawności.
Objawy skręcenia kostki i pierwsza pomoc
Pierwszym objawem skręcenia kostki jest kłujący ból w stawie. Następnie pojawia się zaczerwienienie i obrzęk oraz towarzyszy temu zmniejszenie ruchomości w stawie.
Skręcenie kostki może mieć różny przebieg kliniczny w zależności od stopnia uszkodzenia. Wyróżniamy 3 stopie skręcenia kostki; lekkie, średnie i ciężkie.
W przypadku urazów stawowych takich jak skręcenie kostki, warto działać według protokołu PRICE;
- P (protection) – ochrona stawu przed dalszym uszkodzeniem
- R (rest) – odpoczynek
- I (ice) – okłady z zimna
- C (compression) – kompresja
- E (elevation) – uniesienie
Skręcenie stawu skokowego – ile L4?
Ile L4 na skręcenie stawu skokowego? Długość wystawionego przez lekarza L4 w przypadku skręcenia kostki zależy przede wszystkim od stopnia uszkodzenia stawu. Zazwyczaj wynosi od kilku dni do nawet kilku tygodni. Z tego względu konsultacja lekarska zawsze jest niezbędna.
Skręcenie kostki a L4
Skręcenie kostki – ile L4 przysługuje pacjentowi? W lekkich przypadkach skręceń, gdzie nie doszło do naderwania więzadeł, lekarz ortopeda zazwyczaj wystawia L4 na kilka dni. W przypadkach cięższych, z umiarkowanym lub ciężkim uszkodzeniem, okres zwolnienia lekarskiego może się wydłużyć do dwóch tygodni lub nawet dłużej.
Wiele zależy także od stanu ogólnego pacjenta. W przypadku występowania wielu chorób towarzyszących, na przykład cukrzycy czy zaburzeń ukrwienia, proces regeneracji stawu po urazie może być dłuższy i zwolnienie będzie wystawione na dłuższy okres.
Nie wiesz jak sprawdzić ważność zwolnienia lekarskiego? Przeczytaj także jak sprawdzić do kiedy jest zwolnienie lekarskie.
Rehabilitacja po skręceniu stawu skokowego
Rehabilitacja po skręcaniu kostki jest nieodłącznym elementem terapii. Dzięki niej można zapobiec powikłaniom i przyspieszyć powrót do zdrowia, dzięki czemu też skrócić L4. Aby przeprowadzić ją prawidłowo, warto skonsultować się z fizjoterapeutą. Trzeba pamiętać, że aby rehabilitacja była skuteczna, pacjent musi wykazać się cierpliwością i zaangażowaniem.
Skręcony staw skokowy? Przeczytaj jak wrócić do formy po urazie kostno-stawowym.
Bibliografia
- 4Fizjo, Skręcenie stawu skokowego – rodzaj schorzenia i trening z poduszką sensomotoryczną. Dostęp 10.01.2025
- NasiLekarze, Ile l4 na skręcenie stawu skokowego? Dostęp 10.01.2025
- Rehasport, Skręcenie stawu skokowego. Dostęp 10.01.2025