Spis treści
- Czym jest grypa typu B? Charakterystyka choroby
- Grypa typu B – objawy
- Grypa typu B u dzieci
- Powikłania po grypie typu B
- Grypa typu B - ile trwa?
- Czy grypa jest zaraźliwa?
- Grypa typu B - leczenie i profilaktyka
- Podsumowanie
Grypa typu B to powszechna infekcja wirusowa, wywoływana przez jednego z trzech głównych wirusów grypy. Zwykle atakuje w sezonie jesienno-zimowym, a jej przebieg w większości przypadków jest łagodny. Wirus grypy typu B może jednak powodować poważne powikłania lub zaostrzać objawy chorób przewlekłych. Czym charakteryzuje się grypa typu B i jak ją leczyć?
Czym jest grypa typu B? Charakterystyka choroby
W przeciwieństwie do wirusa typu A, wirus grypy typu B mutuje z nieco mniejszą częstotliwością i odpowiada głównie za zakażenia ograniczone, sezonowe – zdecydowanie rzadziej powoduje epidemie grypy. Infekcje wirusem typu B przebiegają łagodniej, ale w niektórych przypadkach mogą prowadzić do poważnych powikłań.
Wirus grypy typu B, tak samo jak w przypadku grypy typu A, jest bardzo zakaźny i przenosi się drogą kropelkową. Pamiętaj, że maseczki zmniejszają ryzyko infekcji wirusowych, takich jak COVID-19 czy przeziębienie.
Grypa typu B – objawy
Typowe objawy grypy typu B obejmują przede wszystkim:
- wysoką gorączkę,
- bóle głowy, mięśni i stawów,
- ogólne złe samopoczucie,
- uczucie rozbicia,
- dreszcze,
- katar,
- suchy kaszel,
- ból w klatce piersiowej,
- trudności w oddychaniu.
Gorączka pojawia się nagle i może przekraczać 39 stopni Celsjusza. Do wyżej wymienionych objawów można dołączyć wymioty i nudności, które występują ze względu na odwodnienie, będące konsekwencją gorączki.
Najbardziej narażone na cięższy przebieg grypy i powikłania są osoby starsze, dzieci oraz kobiety w ciąży, a także pacjenci z chorobami przewlekłymi. U tych chorych warto uważać na wystąpienie objawów alarmowych, takich jak problemy z oddychaniem czy zaburzenia świadomości w wyniku wysokiej gorączki. Gdy dojdzie do nagłego zaostrzenia infekcji, warto udać się do lekarza lub skonsultować przez teleporadę.
Grypa typu B u dzieci
Infekcje grypy u dzieci przebiegają podobnie jak u dorosłych, jednak objawy mogą być mniej specyficzne. Rodzaj i nasilenie objawów zależy od wieku dziecka. U najmłodszych częściej niż u dorosłych występują wymioty i nudności, brak apetytu czy nawet biegunka.
U niemowląt infekcja może objawiać się jako drażliwość, nieutulony płacz czy trudności z zasypianiem.
Powikłania po grypie typu B
Powikłania grypy typu B są podobne jak w przypadku innych wirusów tej choroby, a należą do nich:
- zapalenie płuc,
- zapalenie oskrzeli,
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
- zapalenie mięśnia sercowego,
- nadkażenia bakteryjne.
Grypa typu B – ile trwa?
Infekcja grypowa wywołana wirusem typu B trwa zazwyczaj około 5-10 dni. Gorączka i osłabienie pojawiają się nagle, ale ustępują w 3-4 dniu choroby. Inne objawy, takie jak katar czy suchy kaszel, mogą utrzymywać się dłużej. Osłabienie układu odpornościowego może utrzymywać się jeszcze kilkadziesiąt dni po wyzdrowieniu.
Czy grypa jest zaraźliwa?
Grypa typu B jest zaraźliwa, a wirus przenosi się drogą kropelkową, czyli poprzez kaszel, kichanie, kontakt z zanieczyszczonymi powierzchniami. Okres wylęgania się wirusa trwa zwykle 1-4 dni, a chory już wtedy jest zakaźny. Zakaźność jest największa na początku infekcji, więc warto nosić maseczkę tuż po pierwszych objawach.
Grypa typu B – leczenie i profilaktyka
Leczenie grypy typu B polega głównie na złagodzeniu objawów, takich jak gorączka i bóle mięśniowe, poprzez stosowanie leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych oraz na odpowiednim nawodnieniu organizmu. Leczenie przeciwwirusowe w postaci leków na grypę włącza lekarz, tylko w określonych przypadkach (ciężki przebieg, ryzyko powikłań). Zastosowanie leków przeciwwirusowych jest ograniczone czasowo, gdyż największą skuteczność wykazują do 48 h od wystąpienia pierwszych objawów.
Profilaktyka grypy typu B opiera się na szczepieniach, które należy powtarzać corocznie. Szczepienia przeciwko grypie łagodzą przebieg choroby i zmniejszają ryzyko powikłań.
Podsumowanie
Grypa typu B to wirusowa infekcja dróg oddechowych, która może powodować poważne powikłania, szczególnie u osób z grup ryzyka. Aby ustrzec się przed ciężkim przechorowaniem grypy, warto regularnie się szczepić (corocznie).
Bibliografia
- Doz.pl, Grypa typu B – objawy, leczenie, możliwe powikłania. Dostęp: 07.03.2025
- Mp.pl, Grypa – rodzaje, przyczyny, leki i powikłania. Dostęp: 07.03.2025