Spis treści
- Czym jest grypa typu A? Charakterystyka choroby
- Grypa typu A - objawy
- Grypa – powikłania
- Ile trwa grypa typu A?
- Okres zakaźności
- Leczenie grypy typu A
- Profilaktyka grypy
- Podsumowanie
Sezon grypowy trwa w najlepsze, a to oznacza, że w przychodniach i szpitalach coraz więcej pacjentów zgłasza się z grypą typu A. Zazwyczaj infekcja wirusem grypy przebiega w sposób łagodny, ale niektóre powikłania grypy mogą być bardzo poważne. Jak uchronić się przed zachorowaniem na grypę A? Jakie objawy powinny zwrócić naszą uwagę i jak długo zarażamy grypą?
Czym jest grypa typu A? Charakterystyka choroby
Grypa typu A to ostra choroba wirusowa, przenoszona droga kropelkową. Najwięcej zakażeń występuje corocznie w okresie jesienno-zimowym. Wśród ludzi krążą 3 rodzaje wirusów grypy typu A i B, a także grypy typu C. Spośród nich, tylko wirusy typu A i typu B wywołują zachorowania epidemiczne i to właśnie one odpowiadają za większość przypadków grypy.
Wirus grypy typu A występuje najczęściej, jednak w populacji ludzkiej krąży także grypa typu B, która również wywołuje sezonowe epidemie, ale rzadziej prowadzi do pandemii. Dodatkowo, wirus grypy A szybko mutuje, dzięki czemu corocznie pojawiają się nowe wersje tego wirusa.
Grypa typu A – objawy
Jakie objawy są typowe dla grypy typu A? Przebieg choroby może być różny – objawy grypy mogą przypominać przeziębienie lub Covid, ale są to przede wszystkim:
- objawy ogólne, dominujące w szczególności na początku choroby – gorączka, dreszcze, uczucie zimna i rozbicia, złe samopoczucie, bóle głowy i mięśni
- objawy ze strony układu oddechowego – ból gardła, katar, męczący kaszel
- choć rzadziej, w przebiegu grypy mogą pojawić się również objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak wymioty czy biegunka.
Warto pamiętać, że pierwsze objawy grypy typu A często występują nagle i mogą być bardziej intensywne niż w przypadku zwykłego przeziębienia.
Grypa – powikłania
Mimo iż większości z nas grypa kojarzy się z niegroźną infekcją podobną do pospolitego przeziębienia, grypa typu A niesie za sobą ryzyko powikłań, do których należą:
- zapalenie płuc, grypowe lub wtórnie bakteryjne,
- zaostrzenie choroby przewlekłej,
- zapalenie mięśnia sercowego,
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
- zapalenie mięśni z niewydolnością nerek,
- sepsa,
- niewydolność wielonarządowa.
Na ciężki przebieg oraz powikłania grypy szczególnie narażone są osoby z osłabionym stanem zdrowia, a ryzyko to jest szczególnie wysokie zwłaszcza u dzieci oraz pacjentów po 65. roku życia. Również kobiety ciężarne, a także pacjenci z chorobami płuc, serca, nerek, wątroby czy niedoborami odporności.
Ile trwa grypa typu A?
Grypa typu A – ile trwa? Przeciętnie, infekcja ta trwa od 3 do 7 dni, ale uczucie rozbicia i złe samopoczucie mogą utrzymywać się nawet do 2 tygodni.
Okres zakaźności
Jak długo zaraża grypa typu A? Osoba chora zaraża na jeden dzień przed wystąpieniem pierwszych objawów i do 5-7 dni po ich pojawieniu się. Należy pamiętać o osobach bezobjawowych, które także zarażają, mimo braku dolegliwości.
Leczenie grypy typu A
Leczenie grypy polega głównie na leczeniu objawowym, które obejmuje odpoczynek w łóżku, przyjmowanie dużej ilości płynów oraz stosowanie leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych, a w razie potrzeby także leków przeciwkaszlowych.
W przypadku cięższych zakażeń stosuje się również leczenie przeciwwirusowe, które może skrócić czas trwania choroby i zmniejszyć ryzyko powikłań. Istnieją leki przeciwwirusowe aktywne tylko wobec wirusów grypy, ale ich skuteczność jest największa, gdy leczenie zostanie rozpoczęte do 48 h od pojawienia się objawów – im wcześniej, tym lepiej. Do leków przeciwko wirusowi grypy A należą m.in. oseltamiwir, amantadyna czy zanamiwir. W lekkich i umiarkowanych postaciach grypy wystarczy jednak objawowe leczenie.
Pamiętaj, że antybiotyki nie działają na wirusy, więc nie leczą grypy. Ich niepotrzebne stosowanie może zaburzyć florę bakteryjną i zwiększyć ryzyko nadkażeń bakteryjnych.
Profilaktyka grypy
Najskuteczniejszą metodą profilaktyki jest szczepienie przeciwko grypie, które choć nie daje 100% ochrony, znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania oraz ciężkiego przebiegu choroby. Trzeba jednak je powtarzać co rok, ze względu na częste mutacje wirusa grypy typu A.
Oprócz szczepienia warto stosować dodatkowe środki ochrony, które zmniejszają ryzyko zakażenia:
- częste mycie rąk,
- unikanie kontaktu z chorymi,
- noszenie maseczki w dużych skupiskach podczas sezonu grypowego.
Podsumowanie
Grypa typu A może być poważną chorobą zakaźną. Powikłania grypy są niebezpieczne szczególnie dla osób starszych i chorych na inne schorzenia przewlekłe. Szczepienia ochronne i higiena rąk skutecznie zmniejszają ryzyko zachorowania na grypę. Leczenie grypy to przede wszystkim leczenie objawowe, skupione na odpoczynku i nawodnieniu.
Bibliografia
- Mp.pl, Grypa. Dostęp: 28.02.2025.