Alergiczny nieżyt nosa – jak poradzić sobie z katarem siennym?

Skuteczne sposoby na katar sienny: jak walczyć z alergicznym nieżytem nosa?

Spis treści

Alergiczny nieżyt nosa, znany również jako katar sienny, to nic innego jak przewlekła nadwrażliwość organizmu na alergeny wziewne, do których należą pyłki roślin, roztocza kurzu domowego czy sierść zwierząt. Alergiczny nieżyt nosa znacząco obniża jakość życia, dlatego warto poznać metody walki z nim. Jak rozpoznać katar sienny i jak go leczyć? Czy da się wyleczyć katar alergiczny?

Alergiczny nieżyt nosa – objawy

Alergiczny nieżyt nosa to zapalenie błony śluzowej nosa, które objawia się głównie wyciekaniem wodnistej wydzieliny z nosa, ściekaniem jej po tylnej ścianie gardła lub kichaniem. Z definicji, katar sienny może mieć postać okresową (trwa krócej niż 4 tygodnie) lub przewlekłą (utrzymuje się co najmniej 4 dni w tygodniu przez minimum 4 tygodnie), zgodnie z klasyfikacją ARIA.

Do najczęstszych objawów alergicznego nieżytu nosa należą:

  • katar z śluzową wydzieliną (zabarwienie wydzieliny nie ma znaczenia),
  • świąd nosa i gardła,
  • częste kichanie,
  • upośledzenie węchu,
  • światłowstręt i zaczerwienienie spojówek,
  • uczucie zatkanego nosa,
  • łzawienie i zaczerwienienie oczu.

Wyróżniamy alergiczny nieżyt nosa sezonowy i całoroczny – jest to związane z rodzajem alergenu, który wywołuje reakcję nadwrażliwości. Objawy kataru siennego mogą być uciążliwe, dlatego aby dowiedzieć się, jak unikać kontaktu z niektórymi alergenami, przeczytaj nasz artykuł.

Co na alergiczny nieżyt nosa? Skuteczne metody leczenia

Czy da się wyleczyć katar sienny? Jest to możliwe, tak samo jak złagodzenie objawów kataru siennego. Aby zminimalizować dolegliwości alergicznego nieżytu nosa, należy:

  • unikać kontaktu z alergenami – można to osiągnąć poprzez regularne sprzątanie mieszkania, używanie oczyszczaczy powietrza oraz unikanie miejsc o wysokim stężeniu pyłków,
  • zastosować farmakoterapię – do leków na katar zaliczamy glikokortykosteroidy, leki przeciwhistaminowe czy leki obkurczające śluzówkę i zmniejszające obrzęk błony śluzowej nosa. Pamiętaj jednak, aby tych ostatnich nie stosować przewlekle, a jedynie doraźnie. Wszystkie te leki można stosować zarówno w formie kropli do nosa, jak i doustnej.

Potrzebujesz recepty na leki w walce z alergią? Uzyskaj szybką i wygodną e-receptę już teraz.

  • płukać nos 0,9% roztworem soli fizjologicznej (NaCl),
  • zastosować odczulanie (immunoterapia alergenowa) – polega na stopniowym podawaniu małych dawek alergenu w celu zmniejszenia nadwrażliwości organizmu. Jest to metoda długotrwała, ale i bardzo skuteczna.

Domowe sposoby na katar alergiczny

Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z alergicznym nieżytem nosa. Domowe metody, choć mogą wydawać się mało skuteczne, warto zastosować jako uzupełnienie zalecanego leczenia. Do domowych sposobów leczenia kataru siennego należą:

  • inhalacje solą fizjologiczną,
  • nawilżanie powietrza w pomieszczeniach zamkniętych,
  • stosowanie olejków eterycznych ułatwiających oddychanie, np. eukaliptusowego.

E-zwolnienie

Uzyskaj e-zwolnienie lekarskie online

99

ZAMÓW

E-recepta

Uzyskaj receptę na wybrane leki

59

ZAMÓW

Teleporada

Umów się na konsultację lekarską

99

ZAMÓW

Alergiczny nieżyt nosa – jakie badania wykonać?

W celu potwierdzenia alergii należy wykonać takie badania jak punktowe testy skórne z alergenami wziewnymi, stężenie swoistej IgE (sIgE) w surowicy (nie jest to badanie przesiewowe, należy je traktować jako badanie dodatkowe) oraz swoistą donosową próbę prowokacyjną. 

Do badań dodatkowych należą badanie cytologiczne wymazu z nosa, badania drożności nosa czy TK nosa i zatok przynosowych. Nieżyt nosa często współwystępuje z astmą, więc czasami wykonuje się także spirometrię podstawową.

Podsumowanie

Alergiczny nieżyt nosa to uciążliwa dolegliwość, która może znacznie zmniejszyć jakość codziennego życia. Pierwszym krokiem w zwalczaniu kataru alergicznego powinna być eliminacja lub unikanie czynników powodujących katar sienny, takich jak pyłki roślin, pleśnie czy roztocza. Jedną z najskuteczniejszych metod eliminacji alergii jest odczulanie, lecz jest ono długie i nie daje efektów w każdym przypadku.

Bibliografia

Autor

Redakcja Memedic

Redakcja Memedic to zespół pasjonatów, którzy w przystępny i inspirujący sposób dzielą się wiedzą na temat zdrowia, wellness i samorozwoju. Naszym celem jest dostarczanie rzetelnych informacji, praktycznych porad oraz najnowszych trendów w dziedzinie medycyny i zdrowego stylu życia. Śledź nas, aby odkrywać ciekawe artykuły, wywiady z ekspertami oraz sprawdzone metody na poprawę jakości życia. Wierzymy, że zdrowie to nie tylko brak choroby, ale przede wszystkim harmonia ciała i umysłu.