Na co warto zwracać uwagę przy wyborze badań lekarskich?

Paracetamol, acetaminofen (łac. paracetamolum) – organiczny związek chemiczny, hydroksylowa pochodna acetanilidu, stosowany jako lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. W handlu znajduje się od 1955[6]. W Polsce stał się popularny w latach 90. XX wieku, wypierając z rynku aminofenazon, powszechnie wówczas używany lek przeciwgorączkowy.

  • Czym jest Paracetamol, 50mg w kapsułkach i jak go stosować?
  • Jaki jest skład Paracetamol, 50mg w kapsułkach?
  • Jakie są przeciwskazania Paracetamol, 50mg w kapsułkach?
  • Co warto wiedzieć o leku Paracetamol, 50mg w kapsułkach?
  • Na jakiego schorzenia najlepszy jest Paracetamol, 50mg w kapsułkach?
  • Jaki jest skład leku Paracetamol, 50mg w kapsułkach?
  • Jakie są przeciwskazania Paracetamol, 50mg w kapsułkach?
  • Co warto wiedzieć o leku Paracetamol, 50mg w kapsułkach?

Zamów e-receptę błyskawicznie przez Internet

Wybierz leki, uzupełnij wywiad medyczny, podaj swoje dane i otrzymaj receptę nawet w 5 minut

59 zł

Zamów

Jaki jest skład leku?

Podstawowe informacje

NazwaNimesil
Nazwa międzynarodowaNimesulidum
Kategoria dostępnościLeki na receptę
Dawka100 mg
PostaćGranulat do sporządzania zawiesiny doustnej
Skład – substancja czynnaNimesulid
Skład – substancje pomocniczeNimesil
Dostępne opakowaniaNimesulidum

W odróżnieniu od leków przeciwbólowych z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych wykazuje bardzo słabe działanie przeciwzapalne[7] i nie zaburza procesu krzepnięcia krwi. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając po 30–60 minutach maksymalne stężenie we krwi. Efekt przeciwbólowy utrzymuje się przez 3–5 godzin[5]. Działa przez blokowanie cyklooksygenazy prostaglandynowej (prawdopodobnie COX-3) w ośrodkowym układzie nerwowym, hamując syntezę prostaglandyn, chociaż mechanizm nie został jeszcze do końca wyjaśniony[8].

Budezonid

Czym jest Budezonid LEK-AM 400 mikrogramów proszek do inhalacji i jak go stosować?

Paracetamol stosuje się u osób dorosłych oraz dzieci. Może być podawany doustnie, doodbytniczo oraz dożylnie. Dostępny bez recepty w postaci tabletek, czopków oraz syropów dla dzieci. Wskazaniami do jego podawania są bóle mięśni, stawów, kości, zębów, nerwobóle, bóle pleców, barku i głowy, ból miesiączkowy oraz stany gorączkowe, a także ból po zabiegach stomatologicznych i chirurgicznych.

Substancja ta występuje również w złożonych preparatach przeciwbólowych, na przykład w kombinacji z kodeiną, kofeiną, kwasem acetylosalicylowym, ibuprofenem, difenhydraminą, dekstrometorfanem, fenylefryną, propyfenazonem, tramadolem, czy witaminą C. W połączeniu z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi i opioidowymi środkami przeciwbólowymi paracetamol jest stosowany w leczeniu silniejszych bóli[9]. Nie wolno natomiast łączyć go z izoniazydem, diflunizalem, ryfampicyną i barbituranami. Wykazuje poważne interakcje z większością leków przeciwwirusowych.

U chorych z niewydolnością nerek sprzężony paracetamol kumuluje się we krwi. Podczas metabolizowania tego związku w wątrobie przez cytochrom P450, powstaje w niewielkich ilościach N-acetylo-4-benzochinonoimina (NAPQI) – silny utleniacz, który zaburza gospodarkę wolnorodnikową w tym narządzie, prowadząc do nieodwracalnego uszkodzenia hepatocytów. Leku tego powinni wystrzegać się chorzy z przewlekłym zapaleniem lub marskością wątroby. Ze względu na narastające stężenie NAPQI, niebezpieczne są zwłaszcza duże dawki paracetamolu, zażyte na przykład omyłkowo. U osób regularnie spożywających alkohol istnieje szczególnie duże ryzyko uszkodzenia wątroby (synergiczne działanie toksyczne alkoholu i paracetamolu).